#2 "Polska odwraca oczy" - Justyna Kopińska

 
    Rok temu, gdy wybrałam się do księgarni po książkę dla mojej mamy "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?", zauważyłam "Polska odwraca oczy". Znowu kierowana dobrymi opiniami o książce, postanowiłam dołączyć ją do moich zbiorów. I nie żałuję.

   Justyna Kopińska jest socjologiem, polską dziennikarką, autorką dwóch książek, laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej reportaże dotyczą tematyki kryminalnej, polskiego sądownictwa oraz prawa karnego. 

   "Polska odwraca oczy" to cykl reportaży kilku głośnych spraw kryminalnych składających się między innymi z artykułów o sławnym ośrodku w Zabrzu prowadzonym przez siostry bromeuszki, znęcaniu się nad nieletnimi w szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim, mafii narkotykowej i tajemniczych śmierciach w zakładzie karnym w Płocku oraz wywiadu z żoną Trynkiewicza.

   Książka Kopińskiej, to zbiór mrożących krew w żyłach opowieści kryminalnych, dosłownie. Lektura każdego artykułu wywołała u mnie mnóstwo emocji od niedowierzania po ogromną złość. Książka ukazuje jak bardzo spaczony jest nasz system prawny, który pozwala na to by oprawcy chodzili na wolności i jeszcze próbowali zastraszać ofiary wmawiając im, że to albo ich wina, albo zmyślone przez nich samych brednie dla uzyskania rozgłosu. System, w którym nie liczy się sprawiedliwość, oddanie sprawie oraz ustalenie faktycznej winy ponad wszelkimi stanowiskami i znajomościami. System, w którym liczą się cyferki, a nie sam człowiek. 
    Najgorsze są jednak opisy znęcania się nad dziećmi we wspomnianych ośrodkach. Oskubane ze wszystkiego co miały, z godności, niewinności, szczęśliwego dzieciństwa, wiary w ludzi. Wiary w dorosłych ludzi, którzy ze strachu woleli milczeć i zamieść sprawę pod dywan. Ze strachu o stratę pracy i dobrej opinii. Nikt wtedy nie pomyślał, że również jego dzieci mogłyby się znaleźć w takiej sytuacji? Nawet boję się pomyśleć ile jeszcze istnieje takich "przyjaznych" placówek dla dzieci. 
   Jednak chciałabym cofnąć się do początku książki, gdyż dla mnie to właśnie rozpoczynający cały cykl reportaży wywiad z żoną Trynkiewicza był tekstem, który wywołał we mnie skrajne emocje. Jak wiadomo Trynkiewicz, zabójca czterech chłopców został skazany na czterokrotne dożywocie. Jednak na mocy amnestii kara została zmieniona na 25 lat więzienia, a za sprawą ustawy o bestiach, Mariusz Trynkiewicz po wyjściu na wolność został umieszczony w ośrodku w Gostyninie. Jakiś czas później Trynkiewicz się ożenił. Jak wynika z wywiadu Justyny Kopińskiej, Trynkiewicz wziął sobie za żonę bardzo zakochaną w nim i oddaną mu kobietę, która moim zdaniem ma bardzo dziwny system wartości. Właśnie, to mnie tak bardzo wkurzyło i wywołało moje oburzenie. Jeśli chcecie znać szczegóły, to musicie sami przeczytać ten wywiad. Myślę, że wasze emocje będą podobne do moich. 

   Justyna Kopińska opisuje jak Polska odwraca oczy, czyli jak człowiek potrafi odwrócić oczy na krzywdę i niesprawiedliwość drugiego człowieka i okazać swój brak człowieczeństwa. Mogłabym jeszcze wiele napisać na temat tej książki, ale bez ujawniania szczegółów się nie da, więc jeśli lubisz mocne bez owijania w bawełnę reportaże, to ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Osoby o słabych nerwach powinny się jednak zastanowić zanim sięgną po tę lekturę. Kopińska nie bez powodu została laureatką tak wielu nagród. Wykonała świetną robotę, jej reportaże przez swoją surowość nie tracą tego co chciała nam przekazać. Trafiają do człowieka w taki sposób, w jaki jak mniemam autorka zaplanowała. Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla nas wszystkich.

Książka pochodzi z mojej biblioteczki.

Tytuł: Polska odwraca oczy
Tytuł oryginału: Polska odwraca oczy
Autor: Justyna Kopińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016
Liczba stron: 231
Cena: 32,90 zł3 komentarze:

 1. lektura obowiązkowa, to prawda. pisałam o tej książce ze dwa miesiące temu, miałam podobne odczucia chociaż... przecież to Polska! tu już nic mnie nie zdziwi. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby nic nie dziwi, ale to przykre co władza robi z człowieka. To idę sobie poczytać Twoją recenzję 🙂

   Usuń
 2. Ni słyszałam o tej książce. Recenzją mnie skusiłaś ale nie wiem czy chciałabym czytać o tych przerażających dla innych momentach. Smutne to. ;/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 poprostumniej.pl , Blogger